Időutazás

IDŐUTAZÁS

 

Az előző fordulóban közel kétezer éves időutazást tettünk akkor, amikor felkutattuk és bejártuk Óbuda római-kori emlékeit. Nem is gondoltunk arra, hogy évszázadokkal ezelőtt elődeink miként mérték az időt.

Az időmérés egyik eszköze volt a napóra. Nem évezredek, nem évszázadok, még csak nem is évek, hónapok, hanem csak a mindennapok nappali óráinak múlását mérte a Nap járásának megfelelően. Már az ókorban, majd a középkorban is használták időmérésre ezt az eszközt, amivel közel 15 percnyi pontossággal mérhették az idő múlását. Természetesen csakis akkor, amikor sütött a Nap…

A napórának számtalan előnye van: 

  1. Nem kell elemet tenni bele azért, hogy működjön. Megújuló, ún. „solar” (Nap) energia működteti.
  2. Hangulatjavító képessége van: csakis napsütésben és akkor is csak halk árnyéksuhanással emlékeztet az idő múlására. (Ki szeret a kellemesen sütő napfényben a gyors idő múlására gondolni?!)
  3. Mindennapi gondjainkat felejtve legalább hajnaltól alkonyatig (természetesen egy napsütötte napon) mással nem foglalkozhatunk kint a természetben, mint a napóránk beállításával.
  4. A teljes figyelmet követelő óra beállítása, miközben mindig van fél – egy óra, amikor időmérőeszközünket körbeülve, - beszélgetünk egymással.
  5. Hajnali ébredésünk szükségességét, vekker óra módján nem jelzi hangos csörgéssel, vagy nem hangoskodik, hogy ÉBRESZTŐ!!!
  6. Az emberiség még nem fedezte fel a kakukkos napórát: a Nap sugara keltette árnyék működtette készülékünk reggel nem kakukkol (szerencsénkre…), kakukkmadár módján. 

A napórának egyetlen hátránya van:

  1. Amikor nem süt a Nap, nem működik. (Erre az elnevezéséből is következtethetünk.)
E rövid, „kedvcsináló bevezető” után már gondolom, hogy kíváncsiak vagytok a napórára.
Nem is sejtitek, hogy lakóhelyünk közelében is láthattok, többet is.
 
 
Mindezek után mindössze három feladat vár Rátok! 
 
  1. Óbudán, illetve Aquincum területén négy, bárki által megtekinthető napóra található.
    Ebből legalább kettőt keressetek fel, tanulmányozzatok, fényképezzétek le látogatásotokat! A helyszínen próbáljátok megfejteni a (különböző szerkezeti felépítésű) napórák működését!
    (Annyi segítséget kaphattok, hogy az egyik napóra a Mókus utcában található általános iskola udvarán van. A másik a Fő tér – Szentlélek téren található két múzeum valamelyikének udvarán, a harmadik Aquincum területén, a negyedik egy onnan nem messze levő obszervatóriumban van.)


                         
     
  2. A következő feladat sem egyszerű. Sőt, annál is sokkal jobb! Tudtok már annyit, hogy elkészítsetek saját napórá(i)tokat! Ezek bármilyen technikával készülhetnek: fa, lisztgyurma, papír, agyag alaplap, - tetszőleges árnyékvető és számlap-kivitelezéssel. Utóbbi, - technikától függően lehet vésett-mélyített, festett, ragasztott, grafikus, stb. (Egyetlen kérés az, hogy az alaplap átmérője, illetve az él-hosszúsága ne haladja meg a 15 cm-t!).
    Napórát csoportszinten és egyénileg egyaránt készíthettek!
  3. Egy kis szómagyarázat, szóértelmezés: 
    Rajzokkal, fényképekkel, mellékletekkel szemléltessétek a következő időmérő eszközöket!
    Aláhúzással jelöljétek a jellemzően mérhető időegységet! 

    Homokóra:
              perc
              óra
              nap

    Napóra:
              perc
              óra
              nap

    Ébresztő óra, vekker:
              perc
              óra
              nap